Georgian Biodiversity Database

Home | About | Participate | Team | Caucasus | Gallery

Simple search by name



Advanced search




Macrovipera lebetinus

Species in validated by: Tarkhnishvili D., Iankoshvili G.

Levantine Viper, გიურზა

Occurrences of Macrovipera lebetinus

Go back to full page of Macrovipera lebetinus


Occurrence ID: 20003
Scientific Name: Macrovipera lebetinus
Event Date: 2020-05-26
Locality: Kvareli Lake
Decimal Latitude: 41.933375
Decimal Longitude: 45.878236
Coordinate Uncertainty In Meters: 3
Occurrence Remarks: Personal observation by Gigi Meurmishvili

Georgian biodiversity database contains 16 occurrences of Macrovipera lebetinus

Occurrence IDBasis of RecordLocalityRecorded ByDecimal Latitude Decimal Longitude
15558Shaumiani41.3544844.81012
15560Tetri Senakebi41.51843745.198607
15561Vashlovani41.19928546.446499
15562Samukhi141.16892546.304449
15563Samukhi241.14242946.344361
15564Samukhi241.14242946.344361
15565Samukhi241.14242946.344361
15566Chachuna41.24576745.955719
19989Tbilisi Bonatical Garden41.68560544.80289
19990Rustavi41.5216845.04305
19991Gardabani41.45755845.090933
19992David Gareji41.46291545.368677
19993between Napareuli and Lapankuri42.05455645.510305
19994Tabori (Tbilisi)41.68562144.812953
20003Kvareli Lake41.93337545.878236
20093Jandari Reservoir41.44162745.197747

Information from GBIF about Macrovipera lebetinus

GBIF scientific name: Macrovipera lebetinus (Linnaeus, 1758)
GBIF taxonomic status: ACCEPTED

GBIF cointains 8 occurances (with coordinates) of Macrovipera lebetinus (Linnaeus, 1758) from Georgia


Conservation Status

This section is under construction


National Red List Status: LC


IUCN Red List Status: LC


Protection status: Not defined


Reason: N/A


Trend: Stable


EOO: 10437


AOO: 290


Comment: სტატუსი LC (არ ექვემდებარება მოწყვადობის რომელიმე კატეგორიას; ნაკლებად მოწყვლადი). მიზეზი: მიუხედავად იმისა რომ ) მისი გავრცელების პოლიგონი (Extent of occurrence) საქართველოში არ აღემატება 20,000 კმ^2, და (5) მის მიერ დაკავებული ფართი (Area of occupancy) არ აღემატება 2,000 კმ^2, მისი გავრცელება უწყვეტად გადადის მეზობელ ქვეყნებზე, სადაც ამ სახეობის არეალის უდიდესი ნაწილი მდებარეობს. ასევე არ არსებობს საფუძველი ვივარაუდოთ რომ (1) საქართველოში ამ სახეობის არეალი შემცირდა 50 ან მეტი პროცენტით ბოლო 10 წლის განმავლობაში; (2) საქართველოში ამ სახეობის რიცხოვნობა შემცირდა 30 ან მეტი პროცენტით ბოლო 10 წლის განმავლობაში, ან მისი რიცხოვნობა სტაბილურად მცირდება ბოლო 5 წლის განმავლობაში; (3) საქართველოში ამ სახეობის რიცხოვნობა შემცირდებაა 30 ან მეტი პროცენტით უახლოესი 10 წლის განმავლობაში, ან მისი რიცხოვნობა შემცირდება უახლოესი 5 წლის განმავლობაში; (4) მისი რიცხოვნობა შესაძლოა 10,000 ინდივიდზე ნაკლები იყოს, ან (5) დაკვირვების საფუძველზე მიმდინარეობს რიცხოვნობის სწრაფი შემცირება, ან (6) პოპულაცია 1000 ინდივიდზე ნაკლებია ან (7) არსებობს, რაოდენობრივი ანალიზის საფუძველზე, მაღალი ალბათობა რომ ეს სახეობა გადაშენდება უახლოესი 100 წლის განმავლობაში, ასევე (8) არაა სავარაუდო ამ სტატუსის ცვლილება ახლო მომავალში. ამავდროულად, (9) სახეობა ფართოდაა გავრცელებული და არაა მოწყვლადი საქართველოს ფარგლებს გარეთ.


Georgian Name: გიურზა


English Name: Levantine Viper


SubSpecies: M. l. obtusa


Synonyms: Vipera lebetina, Daboia lebetina, Macrovipera lebetina


Taxonomy according to: https://reptile-database.reptarium.cz/; www.biodiversity-georgia.net


References: Muskhelishvili,1970; Bannikov et al., 1977; იანქოშვილი, 2017


Evaluated By: Tarkhnishvili D., Iankoshvili G.


Date evaluated: Nov 2021